ŁAŻYCE / dzień drugi: „Jeżyckie spotkania z winylami „Mewa”

11 lipca 2017 Bez kategorii

Zapraszamy na 2. dzień jeżycko-łazarskich spotkań kulturalnych dnia 15 lipca 2017. Dzień będzie poświęcony byłej Wytwórni Płyt Gramofonowych „Mewa”, która była pierwszą prywatną wytwórnią płytową w powojennej Polsce. Założona pod koniec 1945 przez poznańskiego inżyniera chemika, Mieczysława Wejmana działała do roku 1949 przy ulicy Kościelnej 17. Wydawano płyty opatrzone dwoma rodzajami etykiet-naklejek: obok tych z muzyką popularną i znakiem graficznym „Mewy” ukazywały się także płyty pod znakiem „Melodje”, z nagraniami jazzu i muzyki poważnej. Chcąc przypomnieć wszystkim poznaniakom o tych ważnych dla społeczności osobach i miejscach zapraszamy na spotkania nawiązujące muzycznie i nie tylko do tradycji Poznania. Więcej: http://lazyce.pl

HARMONOGRAM:

godz. 13.00 – 14.30
spacer „Niezwykłe Jeżyce” ulicą Kościelną z przewodnikiem I start: Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa i Św. Floriana I Kościelna 3

Systematyczne spacery z przewodnikami uświadomiły poznaniakom, ile fascynujących zakamarków można w tej dzielnicy znaleźć. Świetnie kojarzona jest secesyjna zabudowa i do dziś funkcjonujący piękny rynek. My zapraszamy Państwa w klimat północnej części, z charakterystycznym układem ulic, będącym odzwierciedleniem wiejskich dróżek. Ulica Kościelna ma swoją niezwykłą historię. To właśnie tam swoje pierwsze kamienice budowali Bajonowie – pradziadkowie Filipa znanego polskiego reżysera. To tam mieszkały bamberskie rodziny. I tam po wojnie, od 1945 roku… Ale o tym opowiemy osobiście!
Zapraszamy na spacer z winylami i szelakami w tle. 
Spotkamy się 15 lipca o godzinie 13.00 przy kościele Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana. Czekamy na Was!
Katarzyna Nagórska i Iwona Wysocka – przewodniczki z Koła Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego

godz. 14.30 – 16.30
„W rytmie winyla” warsztaty DJskie z Mentalcut I Kościelna, skwer przy stacji Orlen I dzieci 7+
Podczas zajęcia kursanci otrzymają szansę zapoznania się z podstawami djingu i turntablismu – czyli wykorzystywania gramofonu jako instrumentu. Warsztaty będą prowadzone na w pełni profesjonalnym sprzęcie (gramofony, mikser, system Serato, laptop).

godz. 16.30 – 18.30
„Art of sampling” – czyli jak stworzyć muzykę z płyt winylowych z Hubert Tas I Kościelna, skwer przy stacji Orlen
Od kilkidziesięciu lat sampling jest formą wykorzystywaną w procesie tworzenia utworów. Na warsztacie będzie można zobaczyć i usłyszeć – jak z różnych drobnych cząstek dźwięku, powstaje pełnoprawny beat.
Zajęcia poprowadzi Hubert Tas, który od kilku lat zajmuje się edukacją w dziedzinie produkowania muzyki i turntablismu. Wykorzystanie znajdą takie urządzenia jak płyty winylowe, gramofony, miksery, bit maszyny, kontrolery midi oraz komputer.
Zapraszamy!

godz. 19.00 – 21.30
Potańcówka z Seniorami za Gramofonami I Kościelna, skwer przy stacji Orlen

W rolę DJów ‒ prezenterów muzycznych wcielą się uczestnicy projektu „Dziadek do gramofonu” (http://dziadekdogramofonu.pl). Za pomocą płyt winylowych, gramofonów, kontrolerów i mikserów DJskich przeniosą nas w czasy przebojów nie tylko ze swojej młodości.

Mentalcut (Jakub Smogur) – Najlepszy DJ w Polsce wg DJ Magazine w 2010 roku. Rezydent imprez „All Black Everything” w poznańskim SQ. Wicemistrz Polski w turntablistycznych zawodach ITF (IDA) w 2004 roku. Od 2003 do 2006 roku producent cotygodniowej audycji promującej nowe brzmienia w Radiu Merkury. W 2010 zajął czwarte miejsce w międzynarodowym konkursie Next Generation DJ. Ma na swoim koncie kilkaset imprez w całym kraju, również na festiwalach Heineken Open’er, Selector i Coke Live Music. Występował w Szwajcarii, Irlandii, Czechach, Austrii, Niemczech oraz na Słowacji.

Hubert Tas – producent, dj, nauczyciel muzyki (m.in. przez kilka lat związany z Republiką Rytmu (http://republikarytmu.pl), prowadzący I edycję Dziadka do gramofonu, festiwal SCABB w Turku oraz warsztaty w Rosji, na Ukrainie i na Tajwanie) , kolekcjoner płyt – związany z muzyką od kilkunastu lat. Współautor 4 albumów (Passion, music, hip-hop (2011) / Time To Build (2013) / Roots (2015) / Mechanism (2016)). Absolwent polskiej edycji Red Bull Music Academy Bass Camp 2012. Wicemistrz i II Wicemistrz Świata DJ-ów IDA w kategorii Show (2011, 2016), 2-krotny Mistrz Polski w tej samej kategorii (2011, 2016).

Projekt jest realizowany przez Fundację „Nieściszalni” we wspólpracy z Urzędem Miasta Poznań.
#poznanwspiera